Zakup mieszkania w Warszawie – kiedy to zrobić?

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, która na długie lata, a czasem nawet na zawsze, wiąże nas z jednym miejscem. Nic zatem dziwnego, że wiąże się z nią wiele pytań i wątpliwości. Przede wszystkim zastanawiamy się, kiedy jest dobry czas na taką decyzję i, co warto podkreślić, w pytaniu tym chodzi zarówno o odpowiedni moment w naszym życiu prywatnym, jak i o wybranie najbardziej sprzyjającego okresu na rynku nieruchomości.

Sezonowość rynku nieruchomości

Według danych statystycznych, co trzeci Polak planujący zakup mieszkania w danym roku rozpoczyna poszukiwania wiosną. Wzrost zainteresowania skutkuje rzecz jasna zwiększeniem cen w tym okresie. Taki „szczyt” trwa zwykle do początku wakacji i po około dwu- trzymiesięcznej przerwie rozpoczyna się na nowo w okolicach września. Wtedy to wszystkie osoby chcące zakupić mieszkanie w danym roku kalendarzowym starają się doprowadzić sprawę do końca przed Bożym Narodzeniem, aby już spokojnie spędzić Święta na nowym miejscu. Możemy zatem mówić o swoistej sezonowości rynku nieruchomości, którą warto wziąć pod uwagę planując zakup mieszkania w Warszawie. Jeżeli to możliwe, warto zdecydować się na kupno w okresie zimowym, najlepiej tuż po początku Nowego Roku. Mamy wtedy na rynku nieruchomości martwy sezon, w związku z czym ceny znacznie maleją i możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z podobnym zjawiskiem, aczkolwiek na nieco mniejszą skalę, mamy do czynienia w okresie wakacyjnym, jeżeli zatem ktoś planuje nabyć nowe lokum pod koniec wiosny, też nie powinien przepłacić.

Sytuacja życiowa

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania należy dokładnie przeanalizować własną sytuację życiową. Oto trzy podstawowe pytania, które powinniśmy sobie zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji:

1. czy nasza sytuacja życiowa jest stabilna?
2. czy posiadamy na tyle pewną sytuację finansową, aby podjąć bez zbędnego ryzyka zobowiązania kredytowe?
3.jaka jest liczebność naszej rodziny i czy ulegnie ona zmianie w najbliższych latach?

Większość ludzi decyduje się na zakup mieszkania w momencie osiągnięcia większej stabilizacji życiowej. Najczęściej moment ten zbiega się w czasie z zakończeniem edukacji, uzyskaniem dobrze płatnej i gwarantującej dalszy rozwój zawodowy pracy, a w wielu przypadkach także ze zmianami na płaszczyźnie prywatnej – planami matrymonialnymi oraz pragnieniem posiadania potomstwa. Wiąże się to bezpośrednio z chęcią zyskania większej niezależności i dążeniem do posiadania swoich własnych czterech kątów. W takich okolicznościach zakup mieszkania jest decyzją jak najbardziej przemyślaną i godną pochwały. Jeżeli jednak nasza sytuacja jest niepewna. dopiero zaczynamy karierę, i nie wiemy jak się ona potoczy, a temu wszystkiemu towarzyszy na dodatek zamieszanie w życiu prywatnym, wtedy lepiej z zakupem nowego lokum poczekać.

Kwestia finansowa

Zasobność portfela jest tutaj zdecydowanie najważniejszym kryterium. Mało kto dysponuje kwotą rzędu kilkaset tysięcy, dlatego większość osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Należy jednak pamiętać, że nawet wtedy potrzebujemy sporej sumy pieniędzy w postaci tzw. „wkładu własnego”. W 2016 roku ta kwota wynosiła 15 % wartości mieszkania, jednak w 2017 roku wyniesie już 20 % jego ceny. Za mieszkanie w Warszawie trzeba zapłacić średnio 400 tysięcy złotych, zatem będziemy potrzebować 80 tysięcy wkładu własnego, co jest kwotą niemałą. Żeby to lepiej unaocznić, posłużmy się prostym przykładem: przy obecnym oprocentowaniu lokat, aby uzbierać taką sumę, trzeba systematycznie, co miesiąc odkładać tysiąc złotych przez okres prawie ośmiu lat.

Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy, warto trochę poczekać, zacisnąć zęby i je zgromadzić. Jeżeli to możliwe, dobrze aby to była suma wyższa niż niezbędny wkład własny, ponieważ wtedy możemy uzyskać znacznie korzystniejsze warunki kredytowe, np. niższą marżę i zwolnienie z obowiązku płacenia ubezpieczenia niskiego wkładu. Innym wyjściem z sytuacji, ale tylko dla osób, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia, może być program Mieszkanie dla Młodych. Kwota jaką możemy w ten sposób otrzymać różni się w zależności od miasta oraz wielkości gospodarstwa i oscyluje w granicach od 13 tysięcy do 113 tysięcy złotych, co daje szansę na pokrycie znacznej części lub nawet całości wkładu własnego.

 WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.