Ranking warszawskich dzielnic

Warszawa to najbardziej rozwinięte polskie miasto, ważny ośrodek naukowy, kulturalny oraz gospodarczy. Jest także bardzo zróżnicowane – każda z 18 dzielnic stolicy ma swój niepowtarzalny charakter. Jaką część Warszawy najlepiej wybrać, jeśli szukamy dobrego miejsca do zamieszkania?

Do najbardziej znanych dzielnic Warszawy należy Śródmieście. To jednocześnie najstarsza dzielnica o bardzo wysoko rozwiniętej sieci komunikacyjnej. To właśnie w Śródmieściu znajduje się najwięcej siedzib firm, urzędów czy ośrodków kultury. Jednak warto zwrócić uwagę, że ceny mieszkań (zwłaszcza nowo powstałych) są tam stosunkowo wysokie, a wielu mieszkańców tej części Warszawy narzeka na korki i hałas. Dodatkowo Śródmieście to, według rankingów, jedna z najniebezpieczniejszych dzielnic miasta, co może zniechęcać do zamieszkania w tej części.

Położone w pobliżu Śródmieścia dzielnice Mokotów, Ochota i Wola to także dość popularne miejsca do zamieszkania. Najczęściej są wybierane z powodu bliskiej odległości do centrum miasta i dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej. Poza tym Mokotów szczyci się dużą ilością ścieżek rowerowych, a Ochota wieloma ośrodkami rozrywki i kultury, takimi jak: kina, teatry czy muzea. Wadami tych dzielnic są przede wszystkim wysokie ceny mieszkań, duża ilość aut i miejski gwar.

Na prawym brzegu Wisły zlokalizowane są dwie dzielnice Warszawy – Praga Północ i Praga Południe. Praga Północ ma opinię dzielnicy niebezpiecznej – dodatkowo brakuje tam szkół i przedszkoli. Młodsza Praga Południe jest nieco bardziej atrakcyjna do zamieszkania – to dzielnica, która dynamicznie się rozwija, a w jej obrębie występują tereny zielone, np. Park Skaryszewski z Jeziorkiem Kamionkowskim. Jest ona bardzo popularnym miejscem dla osób, które szukają mieszkania, a będąca jej częścią Saska Kępa, zyskała już kultowy status.

Żoliborz, najmniejsza dzielnica Warszawy, może się poszczycić wieloma terenami zielonymi i rekreacyjnymi – cechuje się jednak dużym odsetkiem osób bez pracy oraz, jak w przypadku innych dzielnic blisko centrum, korkami i małą ilością parkingów.

Dzielnice położone na obrzeżach Warszawy także mają swoje wady i zalety. Włochy są niedaleko centrum i dobrze skomunikowane. Jednak wadą dzielnicy jest bliskość lotniska, związany z tym hałas i korki. W dzielnicy Ursynów powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, jest również sporo szkół, przychodni i sklepów. Nie brakuje tam jednak zaniedbanych terenów i sporego ruchu samochodowego. Wilanów jest bardzo popularny wśród ludzi z kręgów polityki, kultury czy sztuki, ponieważ dzięki wielu niezagospodarowanym terenom posiada wyjątkowy klimat. Do wad tej dzielnicy zaliczyć można np. brak dużego centrum handlowego. Targówek nie cieszy się dobrą sławą – brakuje tam placówek ochrony zdrowia czy przedszkoli. Istnieje jednak dobrze rozbudowana sieć drogowa, powstaje także wiele nowych budynków mieszkalnych, co wpływa na jej pozytywny odbiór przez mieszkańców. Wesoła to najmłodsza dzielnica Warszawy, pokryta niską zabudową i terenami zielonymi. Jest tam jednak mało miejsc pracy, w związku z czym mieszkańcy Wesołej najczęściej znajdują zatrudnienie w innych częściach stolicy. Natomiast Wawer to kolejna zielona dzielnica, do której wad zaliczyć można brak sklepów czy niedostateczną infrastrukturę drogową.

Do najmniej atrakcyjnych dzielnic Warszawy należą: Rembertów, Bemowo, Ursus i Białołęka. Jest to spowodowane przede wszystkim niedostatecznie rozwiniętą strukturą społeczną, brakiem szkół czy miejsc pracy. Jednak z powodu ciągłego rozwijania się, dzielnice te zyskują na popularności i powoli stają się dobrym miejscem do osiedlenia się.

Jedną z dzielnic położonych w lewobrzeżnej części miasta są Bielany. Tutaj znajduje się wiele miejsc naukowych i kulturalnych – ośrodki kultury, biblioteki, szkoły, uczelnie. Ta dzielnica jest również bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta, głównie dzięki uruchomieniu bielańskiego odcinka metra. Co jednak najistotniejsze: Bielany nazywane są „zieloną dzielnicą” lub „zielonymi płucami” Warszawy. To właśnie w tej części miasta znajduje się dużo parków, lasów i rezerwatów które zajmują 28% jej powierzchni. Mieszkańcy Bielan mogą korzystać także z licznych dróg rowerowych oraz pospacerować w Lesie Bielańskim – jednym z najcenniejszych rezerwatów w stolicy. Na Bielanach działa także wiele klubów sportowych, organizowane są również sportowe imprezy plenerowe. To idealne miejsce dla osób, które lubią ciszę i spokój, szukają w wielkim mieście zielonych terenów, a także chcą zamieszkać w miejscu, które jest przyjazne dla rodzin z dziećmi.
Wybór odpowiedniej dzielnicy to niełatwe zadanie. Warto jednak zapoznać się z przeprowadzanymi rankingami i wybrać miejsce, które będzie dla nas najlepsze i w którym naprawdę poczujemy się jak w domu.

 WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.