Opłaca się kupić kawalerkę w Warszawie?

Nieruchomości znane są jako jedne z najlepszych, najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych inwestycji. Dlatego Polacy chętnie kupują mieszkania. Te w Warszawie należą do najdroższych i najbardziej rozchwytywanych. Nie bez powodu. Rynek jest tu bardzo duży. Ogromny jest też popyt na wynajem mieszkań, dlatego lokal w Warszawie będzie rentowną inwestycją. Czy jednak warto kupić kawalerkę w Warszawie? Może lepiej zainwestować w coś większego? Odpowiedź poniżej.

Czy opłaca się kupić kawalerkę w Warszawie?

W Warszawie powstaje bardzo wiele nowych mieszkań. Kwitnie też handel na rynku wtórnym. Decydując się na zakup mieszkania, jedną z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć jest jego wielkość. Tak zwane kawalerki, czyli jednopokojowe mieszkania oczywiście są najtańsze, ze względu na mały metraż. Jednak czy to opłacalny zakup? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Oczywiście jednak ostateczna rentowność takiej inwestycji zależy od wielu czynników.

Dla kogo kawalerka w Warszawie?

Kawalerka to typ mieszkania przede wszystkim dla osób dysponujących małym budżetem. Z punktu widzenia finansów, lepiej kupić mniejsze mieszkanie z jak największym wkładem własnym, niż zaciągać kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości, tylko po to, aby mieć więcej pokoi. Tego typu kredyty są bowiem zarówno ryzykowne, jak i bardzo kosztowne. Spłacić kawalerkę możemy szybciej i łatwiej.

To zatem doskonałe rozwiązanie dla singli, par i młodych małżeństw, które dopiero startują w samodzielne życie i dla wszystkich, którzy są rozsądni i ostrożni w dysponowaniu swoimi finansami. Zakup kawalerki to także doskonała inwestycja na wynajem. Tego typu mieszkania są przez warszawskich najemców szczególnie rozchwytywane. Duży popyt generuje wysokie ceny najmu, co sprawia, że jesteśmy w stanie uzyskać wyższy przychód w przeliczeniu na metr kwadratowy, niż przy większym mieszkaniu.

O czym należy pamiętać, decydując się na zakup kawalerki w Warszawie?

Zakup jakiegokolwiek mieszkania to zawsze spora, długofalowa inwestycja i nie można o tym zapominać. Kupując kawalerkę, należy zastanowić się nad tym jak będziemy wykorzystywać ją w przyszłości, za kilka, czy nawet kilkadziesiąt lat. Najważniejsza jest lokalizacja. Jeśli planujemy wynajem, czy to od razu, czy dopiero w przyszłości, warto upewnić się, że mieszkanie ma dobre połączenie z centrum, siedzibami uczelni czy największymi biurowcami. Sprawi to, że nasza kawalerka będzie atrakcyjną opcją wynajmu zarówno dla studentów, jak i dla klientów biznesowych, pracowników czy młodych małżeństw. Nie oznacza to wcale konieczności zakupu mieszkania w Śródmieściu. Na pewno będzie opłacał się zakup kawalerki w pobliżu jednej ze stacji metra. Takie ulokowanie zapewni dobry dojazd, niezależnie od dzielnicy czy strony świata.

Warto także poświęcić czas na wybranie odpowiedniego osiedla. Ważne, aby w okolicy znajdowały się tereny zielone czy rekreacyjne. Atutem na pewno będzie też bliskość centrów handlowych czy centrów rozrywki, obiektów sportowych, a także przedszkola czy szkoły (jeśli planujemy zamieszkać w mieszkaniu z dzieckiem, bądź celujemy w wynajem młodym rodzinom).

Należy też przyjrzeć się uchwalonym planom miejscowym i zapoznać się z długoterminowymi planami rozwoju i zagospodarowania danej okolicy. Ważne, czy w pobliżu planowana jest na przykład budowa nowych obiektów, które mogłyby podwyższyć lub obniżyć wartość mieszkania. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na mieszkania zlokalizowane w obrębie dopiero planowanych stacji drugiej i trzeciej linii metra. Nieruchomości w tych okolicach z pewnością zyskają na wartości w kolejnych kilku-kilkunastu latach.

Co jeszcze będzie ważne?

Najlepiej kupować mieszkanie na rynku pierwotnym lub, jeśli interesuje nas rynek wtórny, postawić na takie, zlokalizowane w relatywnie nowym budynku (to znaczy postawionym już w XXI wieku). Unikniemy dzięki temu pakowania się w remont, który może zaskoczyć nas ogromem kosztów. Liczyć się będzie także prestiż okolicy czy osiedla i widok z okna (zarówno obecnie, jak i ten za kilkadziesiąt lat), szczególnie jeśli planujemy wynajem.

 WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.