Mieszkanie w nowym czy starym budownictwie?

Zakup mieszkania nie jest rzeczą prostą. Przede wszystkim na początku trzeba wybrać pomiędzy ofertami mieszkań nowych oraz pochodzących z rynku wtórnego. W ciągu kilkunastu ostatnich lat można zauważyć systematyczny spadek popularności mieszkań starszych. Związane jest to z wieloma korzyściami, jakie wynikają z zakupu mieszkania prosto od dewelopera. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Rynek pierwotny – zalety

Mieszkania w nowych blokach tworzone są w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Przekłada się to oczywiście na wyższy komfort ich użytkowania. Wnętrza są zazwyczaj łatwe do zaaranżowania, a ich rozkład dobrze zaplanowany. Po dokonaniu zakupu lokal trzeba jedynie wykończyć, gdyż zdecydowana większość mieszkań dostępnych na rynku znajduje się w stanie deweloperskim. Przyjmuje się, iż średni koszt wykończenia takiego mieszkania to około 1000 zł/m kw., jednak uzależnione to jest od wielu czynników.

Kolejnym atutem nowych mieszkań jest nowoczesna infrastruktura najbliższego otoczenia. Najczęściej bowiem obok nowych bloków powstają garaże, sklepy, przedszkola czy place zabaw dla dzieci. Otoczenie prezentuje się o wiele lepiej niż w przypadku starych bloków z tzw. wielkiej płyty. Ponadto coraz więcej nowych osiedli jest dodatkowo zamykanych, co przekłada się na większe bezpieczeństwo ich mieszkańców. Podnosi to w dużym stopniu komfort życia.  Panuje zresztą powszechne przekonanie, że nowe osiedla bloków są bezpieczniejsze niż stare blokowiska. Uzależnione jest to oczywiście do lokalizacji, ale za nowymi osiedlami przemawia powszechnie stosowany już monitoring czy obecność pracowników ochrony.

Dla wielu osób duże znaczenie ma także estetyczny wygląd klatek schodowych. Dzięki eleganckiemu otoczeniu i nowoczesnym windom żyje się o wiele wygodniej i przyjemniej. To także atut dla inwestorów, którzy kupują mieszkania pod wynajem. Efektowna okolica i ciekawa aranżacja wnętrza wpływa oczywiście na zwiększenie ceny wynajmu takiego mieszkania. Poza tym warto też pamiętać, że inwestorzy, którzy kupują lokal z rynku pierwotnego, nie muszą dodatkowo opłacać podatku od czynności cywilno-prawnych, co ma miejsce w przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego. Wartość tego podatku to 2% wartości całej nieruchomości. Trzeba jedynie opłacić podatek VAT, który zawarty jest już w cenie mieszkania.

Nowe mieszkania są też najczęściej objęte kilkuletnim okresem gwarancyjnym. Ewentualne mankamenty czy niedociągnięcia, które nie są skutkiem nieprawidłowej eksploatacji, muszą być naprawione na koszt dewelopera. Jest to dla inwestorów dodatkowym zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi wydatkami w najbliższej przyszłości. Poza tym nowe bloki nie będą wymagać remontu przynajmniej przez kilka czy kilkanaście lat, co przekłada się na niskie składki na fundusze remontowe. Z kolei dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budowlanym, opłaty za ogrzewanie są stosunkowo niewielkie.

Rynek wtórny – wady

W przypadku mieszkań starszych jakość lokali pozostawia najczęściej wiele do życzenia. Wiele nieruchomości z rynku wtórnego wymaga niestety przeprowadzenia generalnego remontu. Co więcej, w wielu sytuacjach remont takiego lokalu wiąże się zazwyczaj z nieprzewidzianymi wydatkami. Niekiedy wstępny kosztorys może różnić się od rzeczywistej kwoty nawet o 30-40%.

Kolejnym minusem jest niezbyt efektowny, a często wręcz brzydki wygląd najbliższego otoczenia. Brak zieleni, placów zabaw, zniszczone klatki schodowe i windy to w wielu starych blokach codzienność. Wadą jest także brak odpowiednio zadaszonych parkingów samochodowych. Mieszkańcy w takiej sytuacji są zmuszeni parkować pod gołym niebem. Wiąże się to zresztą również z ryzykiem kradzieży pojazdu.

Dość dużym problemem mieszkań pochodzących z rynku wtórnego, a szczególnie tych powstałych przed rokiem 1990, jest nieustawny rozkład pomieszczeń. Tymczasem remont bywa bardzo trudny. Wiele ścian nie nadaje się bowiem do wyburzenia czy przestawienia. Aranżacja musi więc pozostać taka sama, a wąskie i ciasne korytarze są utrudnieniem w codziennym użytkowaniu. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie lokalu starszego, warto zapoznać się dokładnie  z jego stanem, a także obejrzeć najbliższą okolicę.

Dlaczego nowe mieszkania są lepsze niż stare?

Okazuje się, że przyczyn jest wiele. Najważniejszą jest znacznie wyższy standard i komfort mieszkaniowy. Eleganckie osiedla przyciągają o wiele więcej osób niż stare bloki z wielkiej płyty. W nowych mieszkaniach dzięki nowoczesnej infrastrukturze żyje się po prostu wygodniej i bezpieczniej. Przekłada się to na wyższe ceny wynajmu, co jest niewątpliwym atutem dla inwestorów poszukujących sposobu ulokowania swojego kapitału.

Poza tym mieszkania pochodzące z rynku wtórnego są coraz starsze. Wiele z nich to klasyczne bloki z wielkiej płyty. Niepewny stan techniczny tych obiektów z całą pewnością nie zachęca potencjalnych inwestorów, którzy skłaniają się raczej do kupowania nowych mieszkań wprost od dewelopera.

 WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.