Czy kupować mieszkania z rynku pierwotnego?

Osoby planujące zakup własnego mieszkania stoją przed dylematem czy wybrać lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego. Kupienie  mieszkania bezpośrednio od dewelopera ma niewątpliwie wiele korzyści.

Dopasowanie do potrzeb

Każda osoba ma swoje marzenia, plany i oczekiwania, także wobec mieszkania. Rynek pierwotny pozwala je w dużej mierze zrealizować. Lokal można bowiem dopasować do swoich potrzeb, wykonać własną aranżację wnętrz, a nawet zaplanować układ pomieszczeń, wydzielając miejsce na garderobę czy spiżarnię. Przyszły właściciel mieszkania może również podjąć decyzję odnośnie rodzaju użytych materiałów. Warto pamiętać, że rozwiązania ekologiczne przyczynić się mogą m.in. do zmniejszenia opłat czynszowych. Poza tym wielu deweloperów w swojej ofercie ma także wykończenie lokali „pod klucz” i to w atrakcyjnych cenach. Okazać się może w efekcie końcowym, że będzie to tańsze rozwiązanie niż remont mieszkania starszego.

Kwestie logistyczne i atrakcyjne ceny

Nowo powstałe osiedla posiadają najczęściej windy, garaże podziemne, parkingi, komórki lokatorskie, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, place zabaw czy profesjonalną ochronę i monitoring. Deweloperzy coraz chętnej inwestują też w takie udogodnienia jak drogi dojazdowe do budynków. Nieco inaczej jest w przypadku budownictwa starszego, gdzie o przykre niespodzianki nietrudno.

Ponadto podczas przeprowadzania transakcji z deweloperem zawsze jest szansa negocjowania ceny mieszkania. Zresztą wielu deweloperów oferuje swoich potencjalnym klientom ciekawe promocje. Niektórzy oferują gratis akt notarialny lub miejsce parkingowe. Rabat może być naprawdę bardzo atrakcyjny.

Niskie koszty eksploatacyjne i transakcyjne

Osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania wprost od dewelopera ponoszą jedynie koszty taksy notarialnej oraz opłat bankowych. Nie płacą podatku od czynności cywilno-prawnych oraz nie ponoszą żadnych kosztów pośrednictwa. Poza tym mogą liczyć również na niższe opłaty eksploatacyjne budynku podczas jego użytkowania, gdyż w nowych budynkach przez długi czas nie będzie konieczności wymiany instalacji oraz wykonywania poważniejszych napraw.

Ponadto mieszkania nowe oznaczają zwykle mniej problemów z tzw. wadami ukrytymi. Nie trzeba się więc obawiać drogich remontów, co ma często miejsce w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Deweloper gwarantuje też naprawy wszelkich usterek w ciągu początkowego okresu eksploatacji. Warto pamiętać, że lokale zakupione w stanie deweloperskim są objęte okresem rękojmi i gwarancji.

Kwestie prawne

Ponadto niewątpliwym atutem mieszkań nowych jest znacznie prostsza sytuacja prawna. Wystarczy jedynie przed zakupem sprawdzić danego dewelopera, śledząc na przykład sposób realizowania przez niego dotychczasowych inwestycji. Warto zapoznać się także z informacjami  na jego temat w Krajowym Rejestrze Sądowym. Znaleźć tam można dane takie jak wielkość kapitału zakładowego czy dane osób reprezentujących dewelopera.

W przypadku rynku wtórnego sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Trzeba bowiem sprawdzić akt notarialny kupna lokalu przez aktualnego właściciela oraz odpis księgi wieczystej. Ponadto obecni właściciele powinni przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem i zobowiązać się do wymeldowania z lokalu. Dane mieszkanie nie może mieć też innych współwłaścicieli oraz nikt nie powinien mieć dożywotniego prawa do zamieszkiwania w nim.

Mieszkanie to dobra inwestycja

Nowe mieszkania są świetną inwestycją kapitałową. Lokal po jakimś czasie można bowiem z zyskiem sprzedać. W cenie są przede wszystkim atrakcyjna lokalizacja, nowoczesna architektura, zagospodarowanie zielenią wokół budynku oraz dostępność miejsc postojowych. Nowe lokale najczęściej mają wysoki standard i wybudowane są z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a niekiedy także rozwiązań ekologicznych, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Poza tym kupując mieszkanie od dewelopera można stworzyć własne rozmieszczenie pomieszczeń oraz zaaranżować wnętrza według swojego pomysłu.

 WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.      WYPRZEDAŻ MIEJSC POSTOJOWYCH W GARAŻACH budynki: B,C,D.