Uroczystość zawieszenia wiechy

Inwestycja mieszkaniowa METROBIELANY powstaje w szybkim tempie. Na zaawansowanym etapie jest realizacja budynku C. Zawisła już na nim tradycyjna wiecha.

W Polsce jest to obyczaj powszechnie znany i praktykowany. W najwyższym punkcie budynku umieszcza się wieniec z kwiatów, traw i gałęzi na znak zakończenia ważnego etapu budowy – umocowania ostatniego elementu konstrukcji dachu. Zawieszenie wraz z wiechą piły, siekiery oraz młota oznacza, że swoje zadanie zakończył już cieśla. Na tę wyjątkową uroczystość wykonawca zaprasza osoby, które w różny sposób przyczyniły się do powstania budynku (projektantów, firmy budowlane, inwestorów), a przy większych przedsięwzięciach – często także władze miasta, na którego terenie powstała inwestycja. Po podziękowaniach, gratulacjach i życzeniach przychodzi czas na świętowanie przy posiłkach i napojach. 

Nie wszyscy wiedzą, że ta tradycja budowlana była celebrowana na terenie Polski już ponad tysiąc lat temu, czyli jeszcze w czasach pogańskich. W jakim celu nasi przodkowie umieszczali kwieciste wieńce na swoich budowlach? Ma to związek ze starymi wierzeniami. Ludzie zamieszkujący niegdyś nasz kraj byli przekonani, że w drzewach istnieje przedziwna moc lub żyje magiczny duch. Zrywano więc gałęzie i układano z nich wieńce, które następnie wieszano na świeżo powstałych obiektach. Ten obrządek miał sprawić, że tajemnicze siły z drzew przenikną do drewnianych elementów budowli i staną się gwarantem ich bezpieczeństwa oraz ochrony. Podczas ucztowania po zawieszeniu wiechy istniał zwyczaj składania ofiar z jedzenia i picia dla silnych duchów mających zapewnić błogosławieństwo danemu domostwu. Na trwające czasami aż do białego rana zabawy zapraszano najbliższych sąsiadów. Gospodarz miał obowiązek zapewnić wszystkim wystarczającą ilość pokarmu oraz alkoholu.

Współcześnie wiecha nie łączy się już z podobnymi wierzeniami, ale ta tradycja jest powszechnie kontynuowana. To przecież jest doskonała okazja, aby docenić zaangażowanie i starania wielu ludzi, którzy doprowadzili do powstania różnych budowli.

ZAMIESZKAJ PRZY METRO MŁOCINY - OSTATNIE PROMOCJE !            ZAMIESZKAJ PRZY METRO MŁOCINY - OSTATNIE PROMOCJE !            ZAMIESZKAJ PRZY METRO MŁOCINY - OSTATNIE PROMOCJE !